edno.info  

Назад   edno.info > Политика > Модериран раздел > Политика > Политика

Отговор

Инструменти по темата Режим на показване
Старо 02.07.13, 18:14    11876   #1
GlobalLeader

Регистриран: 28.02.07
Постове: 2 614
Default Мажоритарни избори?

Гледам, че всички са се хванали като удавник за сламка за идеята за мажоритарни избори. Не разбирам защо си мислите, че това ще даде съществени резултати. Вижте президентските избори, вижте изборите за кметове - те са мажоритарни - и какво, да не би резултатите да са различни? Два мандата на Гоце - последователни. Местните избори се печелят от партиите.
Първите народни събрания след 1990 бяха сбирщина - като мажоритарни избори, защото партиите бяха нови и имаше всякакви хора в тях. И какво - накрая пак спечелиха старите играчи - комунистите. Проблемът е на по-високо ниво - в самата теория на демокрацията. Идеята да участват хората във всичко звучи прекрасно, но е неприложима поради следните причини - хората са различни - едни са добри, други - зли, едни са честни и морални, други - крадци и мошеници, едни са умни, други - глупави. Те не могат да намерят съгласие помежду си и печелят тези, които са повече, а не тези, които са прави. Демокрацията е, когато два вълка и едно агне гласуват за това какво да се яде за обяд. Демокрацията е, когато двама пенсионери и един младеж без право на глас гласуват за това дали да се провали бъдещето и на тримата плюс още някои. Първото е мошеничество и престъпление, а второто - глупост. И за двете има решение - ДОИП. Не може свободния избор да касае другите. Понякога той не може да касае и самия избиращ - ако е малко дете, ако е възрастен, ако е психично болен, ако е депресиран самоубиец. Затова аз промених основите на демокрацията и създадох нейната втора версия, където акцентът е не върху правото на глас, а върху свободата на изказванията. Това означава всеки да може да се изказва и да няма цензура на мненията, но не всеки да гласува. Равното избирателно право да се премахне и официално, и да се извади от групата на правата като се нарече по друг начин, например "отговорност за гласуване". Неофициално то е премахнато и в момента - 25% от населението не гласува по минимална възраст, има бариера за влизане в парламента, отрязваща вота на големи групи хора, има ограничения по местоживеене, а в някои страни се дава бонус на партията, спечелила най-много гласове. Всичко това НЕ Е демокрация, а е отклонение от първоначалните идеи, защото се е доказало, че те не работят. При това положение трябва да продължим в тази посока и да въведем ограничения по максимална възраст - 55-60 г., и по минимално образование - около 5-ти клас. Тези промени изискват промяна в Конституцията и оттегляне на подписи или преподписване на коригирани международни документи. Но това е историческия път, който трябва да се извърви. Всичко друго е посредствено решение. Това тук е минимална корекция на демокрацията. Сигурно са възможни и много по-големи корекции на демокрацията или изобщо да се създаде друга система. Очевидно е например, че в нито една страна почти няма качествено работеща съдебна система. Тогава защо я храним? Дори в САЩ за огромни групи хора няма правораздаване поради огромните цени на адвокатските услуги там. Както се досещате, тук се отива към въпроса за разделението на властите - постановка, заложена от Монтескьо, доказала своя провал. Аз не мисля, че ние сме по-глупави от Монтескьо и не можем да измислим ИЗЦЯЛО нова система от нулата! Лошото е, че вие мислите само, когато ножът е забит до кокала. Но и тогава не много. И все пак може да се опита - не да се взима готов модел от друга страна, а да се създаде изцяло нов. В момента основният проблем за липсата на такава дискусия е, че няма свободно нецензурирано място в Интернет, което да има достатъчно функционалност. Също и, че не е прието да има анонимност, а пък аз като основен участник и инициатор на тази дискусия, не бих искал да ставам публична личност. Това е личен избор за момента, и той не би трябвало да пречи на дискусиите, следователно трябва да се върне анонимността и медиите трябва да публикуват анонимни материали. Поради същата причина и досега не съм влязъл в политиката - предпочитам личния живот пред неговата жертва, за да оправя страната. Разбира се, глупаво е едно общество да се лишава от възможността на това, което предлагам, следователно трябва да се справи и с проблема на анонимността и в политическото участие. След това идва въпросът с подкрепата - аз мога да реша много въпроси или да инициирам много дискусии, но ако няма подкрепа всичко ще си остане, както е било досега. Аз не държа да съм в центъра. Просто по-добър център от мен няма. Днес основният проблем е, че всеки иска да е център. Видяхме другите центрове докъде доведоха страната. Който иска още експерименти - десетилетията са пред него. Който иска решаване на въпросите по най-бърз начин - да идва да се обединяваме. Отдавна предлагам да създадем партия. Чакам желаещите да се запишат.
GlobalLeader е офлайн   Отговор с цитат
Отговор

Инструменти по темата
Режим на показване

Правила за публикуване
You may post new threads
You may post replies