edno.info  

Назад   edno.info > Политика > Модериран раздел > Политика > Д/ОИП

Д/ОИП Допълнително ограничаване на избирателни права
doip.edno.info

Отговор

Инструменти по темата Режим на показване
Старо 22.03.07, 12:10    53   #1
GlobalLeader

Регистриран: 28.02.07
Постове: 2 614
Default Какво е Д/ОИП?

Демократично оптимизиране на избирателния процес:

Видът на системата се определя от съдържанието на конституцията.
Като висш принцип в тази конституция трябва да бъде заложена и гарантирана свободата на словото, а не демокрацията по отношение на избирателни права. Вече е ясно конкретно за БГ точно какви да бъдат ограниченията. Те са по:

1. Максимална възраст (60-65)
2. Минимална възраст (0-18 )
3. Минимално образование (завършен 3-6 клас)
4. Интелект (така че 40% от населението да не гласува)
5. Резидентен критерий (само живелите в БГ повече от 6 месеца през последните 12)
6. Криминално проявени
7. Малцинствен признак подобно на направеното в Словения, но с обратен знак.

Колкото повече от тези точки се реализират, толкова по-добри трябва да са резултатите.

По досегашни данни повечето предложения по един или друг начин са пробвани.
1. е пробвано в Гърция.
2. се прилага в повечето страни включително и в нашата.
3. доколкото знам също е пробвано
4. доколкото знам не е пробвано, но за сметка на това пък е предлагано многократно напоследък в най-различни вариации. Причината е, че в миналото не е имало начини и практическа възможност за масово определяне на интелигентността.
5. Подобни мерки са прилагани в най-различни варианти.
6. Прилага се и в момента, но само за най-тежките престъпления, а се предлага кръгът от засегнати да се увеличи.
В Англия ако те хванат, че си гласувал два пъти, ти се отнема правото на глас за следващи избори за години напред, пак доколкото съм чувал.
7. Пробвано е и се прилага и в момента в Словения - страна от ЕС.
GlobalLeader е офлайн   Отговор с цитат
Старо 02.04.07, 22:22    265    Re: GlobalLeader (53) (click2open)   #2
­gf
Гост

Постове: n/a
8. Задължително гласуване.
  Отговор с цитат
Старо 03.04.07, 00:51    268    Re: ­gf (265) (click2open)   #3
GlobalLeader

Ако 2-3 от горните точки се въведат, задължителното гласуване става ненужно, защото ще е налице същия ефект. След като гласуващите са определени съгласно горните критерии, няма нужда те да се задължават да гласуват с цел да се неутрализира нечий вот, тъй като него така или иначе няма да го има.
Старо 03.04.07, 08:05    273    Re: GlobalLeader (268) (click2open)   #4
­gf
Гост

Ако се въведе само задължително гласуване няма да има смисъл да се въвеждат горните точки.Ако пък не се въведе ефекта отново ще е почти минимален.

А и като ги глидам някои точки не ми вдъхват много доверие.
  Отговор с цитат
Старо 03.04.07, 10:25    277    Re: ­gf (273) (click2open)   #5
GlobalLeader

Задължителното гласуване е отхвърлено от повечето съвременни и демократични държави. Но, по-важното е, че то теоретически противоречи на концепцията за Д/ОИП. То е само средство за постигане на временен резултат, но не трябва да бъде дълготрайно решение - то е точно в противоположната посока на Д/ОИП - въпреки, че и двете водят до подобни резултати, те са съвсем различни неща.

Не е и нужно всички точки да се реализират - само 2-3 от по-важните от тях ако се въведат, ще има голям ефект. Практически това се изразява в това ДПС и БСП да не влязат в парламента.
Старо 03.04.07, 11:06    280    Re: GlobalLeader (277) (click2open)   #6
­gf
Гост

Точно задължителното гласуване е по-демократично от повечето от точките в програмата.Сами се сещате защо.
  Отговор с цитат
Старо 03.04.07, 14:26    282    Re: ­gf (280) (click2open)   #7
GlobalLeader

Кое му е демократичното на това да задължаваш хората да правят нещо? Демокрацията е само едно нещо - свобода на словото. Всичко останало е псевдодемокрация. Даже и равното избирателно право не се спазва абсолютно никъде.
Старо 03.04.07, 16:14    285    Re: GlobalLeader (282) (click2open)   #8
­gf
Гост

А нима има нещо демократично в това да ограничаваш правото на някой да гласува?
  Отговор с цитат
Старо 03.04.07, 23:09    286    Re: ­gf (285) (click2open)   #9
GlobalLeader

Да, правото на гласуване се ограничава в абсолютно всички демокрации.
25% от населението е без право на глас - тези под 18 години (сами или чрез родител), правото на глас на неживеещи в страната също се ограничава, освен това има бариера за влизане в парламента, при която стотици хиляди и милиони вотове се заличават. Всичко това е ограничаване на избирателните права, но никой не твърди, че не е демократично. Но, това не е страшно - демокрацията свършва там, където свършва свободата на словото.
Старо 14.04.07, 15:09    386    Re: GlobalLeader (286) (click2open)   #10
gf

Регистриран: 14.04.07
Постове: 109
Демокрацията нали е свобода.Свободата да избираш и да бъдеш избиран.А когато не можеш да избираш - това тогава демокрация ли е?
Ограничаването е доста по недемократично от задължаването.Защото "човек е наистина свободен когато е отговорен единствено пред закона" и като всеки човек и гражданин той има права и задължения.
gf е офлайн   Отговор с цитат
Старо 14.04.07, 19:56    398    Re: gf (386) (click2open)   #11
GlobalLeader

Тогава защо не протестираш, че в момента във всички демократични държави 25% от населението - тези под 18 години, нямат право на глас - сами или чрез родител; защо не протестираш, че има бариера за влизане в парламента, която отрязва вота на стотици хиляди и милиони избиратели, защо не протестираш, че живеещите извън страната нямат право на глас? Всички тези ограничения се считат за демократични. Впрочем демокрацията означава много неща - на първо място свободата на словото и изказването на мнение и чак по-назад са другите елементи.
Ти можеш да задължиш някого да гласува, но как ще гласува той, след като си го накарал насила да го направи? Ако той няма съвестта и разума да гласува сам, то тогава неговият глас кому е нужен?
Старо 14.04.07, 20:32    402    Re: GlobalLeader (398) (click2open)   #12
gf

Регистриран: 14.04.07
Постове: 109
Значи ти приемаш това децата да имат правото да гласуват?Ама ти сериозно ли го мислиш това?Бариерата за влизане в парламента - това какво ще рече?
Живеещите извън страната - защото тези хора по един или по друг начин са далеч от тази страна и не знаят за събитията в нея.Следователно те не могат да преценят съвмсем правилно кое е най-доброто за тази страна.На тях също така може и да не им пука дали ще живеят в тази страна и пак поради това нямат право на глас.
Демокрацията наистина означава много неща.Друго основно колкото и свободата на словото е "Власт на мнозинството при пълноправие на малцинството".
Ако гласът на задължения да гласува е ненужен то тогава гласът на решилия да гласува е наистина нужен.При такова положение подобни ограничения на решилите да гласуват са си глупост.
gf е офлайн   Отговор с цитат
Старо 14.04.07, 22:07    406    Re: gf (402) (click2open)   #13
GlobalLeader

Човешките права са това - равни права за всички хора. Ако една майка има две деца, тя трябва да има право на три гласа ако имаше демокрация. Само че аз не предлагам да отпадне ограничението по минимална възраст, а да се въведе и ограничение по максимална възраст за пенсионерите.

Бариера за влизане в парламента означава, че всички партии с резултат под 4-7% примерно, не влизат, въпреки, че общо за тях може да са гласували стотици хиляди или милиони избиратели, т.е. техният вот се отрязва. Навремето искаха да вдигнат тази бариера на 7%, за да не може ДПС да влезе в парламента, но Ахмед косвено заплаши с война и изрекетира българите и те, понеже са плашливи, се оставиха.

Относно живеещите извън страната - също си съгласен, че трябва да има такова ограничение - следователно няма нищо лошо в това да има ограничаване на избирателни права.

Разсъжденията ти са теоретични, но ако си представиш една тълпа пенсионери на митинг на БСП, решена да гласува, може би ще размислиш дали наистина гласът им е нужен.

Вероятно си чувал израза, че мнозинството не винаги е право. Също и, че демокрацията е лоша система. И най-после има измислена по-добра система от досегашната демокрация. Елементарно е тя да се въведе.
Старо 04.05.07, 18:05    516    Re: GlobalLeader (406) (click2open)   #14
ben_gun
Гост

За децата - като всяко (или почти всяко) живо същество детето няма нужните знания и опит, за което до определена възраст (доколко правилно е определена е друг въпрос, също и различните индивиди съзряват по различно време) грижата за отглеждането е поверена на различни институции - семейство, училище, среда на израстване и т.н.
Значи как да повериш съдбата на 75% (както ти определи - да не говорим че при активност 30-40% съотношението се променя драстично) в ръцете на 1/4 от населението, което се намира в обучаема възраст, т.е не са му ясни нито правилата.
Демокрацията не е свобода на словото, бъркаш го с плурализъм, който е част от нея.
Демокрация в никакъв случай не е ограничаване на правата за гласуване по критерий някой да (не)спечели - това е фашизъм или комунизъм - справка историята. Между другото и двете са стартирали с идеята за благоденствие на хората
  Отговор с цитат
Старо 05.05.07, 01:24    520    Re: ben_gun (516) (click2open)   #15
GlobalLeader

Пенсионерите поради чисто физиологически причини също не могат да взимат правилните решения - даже аз бих казал, че един тийнейджър е много по-схватлив от един пенсионер - дай им по един компютър и гледай за колко време ще го усвоят (и дали изобщо). Т.е. по същата логика, по която се ограничават права по минимална възраст, аз казвам, че трябва да се ограничават и по максимална. Не само теоретически, но и практически се доказа, че пенсионерите масово не могат да взимат правилните решения и да гласуват за някой друг, а не за този, който ги е ограбил, например. Как ще повериш съдбата на хората в млада и зряла възраст на тази огромна маса пенсионери, която на всичкото отгоре поради скука или друго, не пропуска да отиде да гласува на избори като по този начин качва непропорционално тежестта на собствените си неадекватни гласове. Мисля, че само много глупаво общество няма да вземе адекватните мерки и да въведе И това ограничение. Идеята за Д/ОИП не е за това някой да не спечели - това, че някой няма да спечели е СЛЕДСТВИЕ от мерките, които иначе са универсални - днес един няма да спечели, утре - друг, но мерките си остават едни и същи.

Според дефиницията, която е смес от много елементи по неприемлив начин, демокрацията е:

* Избор на членовете на управлението от народа
* Свободни и честни избори
* Неограничено право на гласуване
* Правото да избираш и да бъдеш избран
* Свободно изразяване (свободна реч и други)
* Свобода на сдруженията
* Върховенство на закона
* Достъп до алтернативни източници на информация

Както виждаш, дори и според това дълбоко погрешно съчетаване на елементи, добило популярност като демокрация, свободата на словото е елемент, а според нашето разбиране - основният и най-важен.

Впрочем, както се вижда, съвременната демокрация нарушава доста от собствените си точки.
Старо 17.05.07, 17:22    577    Re: GlobalLeader (520) (click2open)   #16
­Гост
Гост

защо като точка 5 е валидна по време на избори от Турция идват рейсовете
и се гласува за дпс и доганчо въпреки че ония с двойното гражданство не са стъпвали в България 3-4-5 години.... защо циганите могат да гласуват и защо се радваха като Първанов стана президент?? аз например не съм доволен и искам преизбиране.. трябва ли да се връщаме в 19 и 20ти век и да правим преврати?? или пък ще последваме примера на съседна Турция и ще вземем властта със сила? да ама наш'та армия не е 1 милион а е 10 000 ...
абе пълен хаос е.. като свалят БСП , КБ , НДСВ и ДПС ... демек далавераджиите !!!! като падне това СДС (Станишев-Доган-Сакскобургготски) тогава ми се обадете пак ....
  Отговор с цитат
Старо 17.05.07, 21:20    579    Re: ­Гост (577) (click2open)   #17
GlobalLeader

Т. 5 досега не беше валидна и затова идваха да гласуват от Турция.
Циганите се радват, че Седефчооглу спечели, защото гласуваха за него, а гласуваха за него, за по няколко кебапчета и някой-друг лев.

И аз не съм доволен и искам нови избори, но се оказва, че тези, на които разчитахме за тези неща (ДСБ) не желаят това.

По-добра идея от преврата е да се приеме ДОИП. Но за това трябва доста хора да го подкрепят вместо да подкрепят разни бойкоборисовци, които вкараха величеството в парламента на два пъти. Или вместо да подкрепят Атака, която пак им промива мозъците без да предлага траен изход от ситуацията.
Старо 21.06.07, 21:09    765    Re: GlobalLeader (579) (click2open)   #18
onchoo
Гост

Разбирам подбудите ти д аформулираш именно тези точки да се въведът като промяна на избурателната система.

НО ги намирам за коренно порочни и погрешни като принципи на които трябва да се основава едва ли не демокрацията!!!

Убеден съм че проблеми немогат да е решават с компромис и умишлено допускане на някоя несправедлививост.ЗА дълготрайно решение поне и дума неможе д астава.Още повече да се пише такъв закон - по скоро "закон"

В подобно п0ложение като нашето може би преврат временно лишаване от избирателни права - обаче на всички за да се изкоренят най големите тумури в обществото ни може би е по приемливо.Зашото в временно решение а не принцип и основа на бъдещия ни уж По-хубав живот.

Според теб хората на 60-65 годни са изкуфели старци страдащи от алцхаймер и деменция ли??? Абсурдно е да лишаваш тези хора от глас.Ами значи не трябва нито един човек над тази възраст д аможе д заема какъвто и да е пост.ИЗобщо не тярбва д аработят тези хора?!?!

Да не споменавам че в много области на познанието и науката именно хората на тази възраст са добили вече значително познание а и житейски опит.
Най малкото помисли си как ще се чустваш ти или твоите родители с такъв човеконенавистен закон.

Изобщо това е в духа да се лекуват симптомите и проблемите на парче.

на национални избори смятам че всички бългърски граждани трябва д аимат право да гласуват.Дори ако са отцъствали дълго от Страната!
Една година е допостим срок ,ако трябва д а иама срок.

Друг е въпроса че Трябва да се махне порочната практика за двойно гражданство.

Не ми харесват изобщо такава дискриминация която предлагаш.
Това си направо национал-социализъм ,ако се замислиш!
  Отговор с цитат
Старо 22.06.07, 06:15    769    Re: onchoo (765) (click2open)   #19
GlobalLeader

Резултатът от сегашната избирателна система е видим за всички. Ти искаш да няма промени по системата. Значи положението ти харесва. При това положение не виждам какво има да спорим. Но, да повторим. На изборите, когато Костов беше свален и мадридският измамник беше избран, народът беше толкова пиян, че щеше да избере всеки фашист или луд, който се беше кандидатирал. Помним и случая Жорж Ганчев. Хитлер също е бил избран по демократичен път и последствията за цялото човечество от това са повече от ясни. Т.е. самата демокрация е фашизъм. Защо е забранена фашистката пропаганда - нали на теория при демокрацията хората сами могат да решат кое е добро и кое не? Излиза, че не е така. А след като не е така, значи теорията е сбъркана. Ние сме против тази демокрация. В нея по дефиниция са заложени проблемите. Те е погрешна поначало като идея. Тя за нас не е база за нашите предложения.

Няма по лесен за разбиране отговор на въпроса от прекия пример - от началото на прехода именно пенсионерите гласуват за тези, които ги ограбиха, ограбиха страната и я провалиха. Дали са изкуфели или не, ти отговори. Аз разум в подобни решения не виждам.

Ама имало сред пенсионерите и запазили ума си - вярно, то и сред тези под 18 години има много, които са с акъла си, но те нямат право на глас, нали? Това сигурно е също много демократично или по-скоро фашистко - да отнемеш правото на глас на 25% от населението - тези под 18 години - сами или чрез родител да гласуват.

Да, аз съм напълно съгласен един ден след много време и аз да не гласувам, защото знам, че това ще е добре за системата, а оттам и за мен. Иначе би било по-зле.

Несправедливост е именно да се дава право на глас на незаслужили това. Най-ясен пример - неграмотните - турци и цигани, на които им дават по 5 лева и шаблонче, с което да гласуват за определения номер. Ето това е несправедливост за нормалните хора и за цялото общество.
Старо 14.04.08, 23:36    5217    Re: GlobalLeader (769) (click2open)   #20
Никой
Гост

Default Демокрация

Ясно е какво е демокрацията - управление на мнозинството над малцинството. Не само в етничеки, а във всеки смисъл. Ясно е също на всеки с поне малко мозък, че това не е най-добрата система за ръководене на държава.

По темата: В съвременния свят средствата за масова информация са толкова развити, че няма разлика къде живее човек за да е информиран. Нужно е само Желание! Не ми разправяйте че които живеят извън България (като мен) не знаят какво става там! Знаят дори по-добре от повечето живеещи във страната. А и като че ли поглед отвън и сравнение с чуждите системи ни отварят повече очите! Така че това предложение отпада.

Възраст: Няма такова нещо, единственото важно нещо е информираността и интелигентността. Ако не можеш да взимаш правилни решения това нещо много добре се хваща на тестове! Така че аз съм ЗА изпит! Правото на глас трябва да се заслужи от всеки и да се поддържа!

Относно престъпниците си прав - повече от тях трябва да се ограничават, но не и преди да се въведе новата система - иначе може и т. нар. "политически престъпления" да бъдат използвани за елиминиране от право на глас.

---------------------------

Като цяло аз съм не за Демокрация а за управление на специалистите!
Управлението на една държава не може да се прави от всеки, за това трябва да се учи!
  Отговор с цитат
Старо 15.04.08, 01:30    5218    Re: Никой (5217) (click2open)   #21
GlobalLeader

За информираността - допреди няколко години телевизиите не се разпространяваха чрез спътник, а и днес не всички се разпространяват, не всички ги приемат и не всички ги гледат редовно. Занапред сигурно ще има по-добра информираност, но доскоро имаше съществени разлики. Живеещите навън не знаят какво си говорят хорат помежду си извън официалните медии и остават с грешни впечатления. Така те отвън поискаха да се свали Костов, въпреки, че това беше най-доброто управление и насадиха мадридския измамник.

Възраст - напротив, има такова нещо - виж социологическите проучвания кой най-много гласува за комунистите, които разграбиха страната и ще ти стане ясно, че това са пенсионерите! Ние имаме конкретно предложение и то е лесно реализируемо. Това с изпитите не може да стане толкова бързо и лесно, има доста да се мисли по такова предложение.

В момента не трябва да се философства и умува и да се продължава да се губи повече време, защото животът си минава. Трябва спешно да се приеме ДОИП в краткия му вид, за да се даде старт на доброто начало, а след това другите неща - едно по едно.
Старо 27.09.08, 23:41    6227    Re: GlobalLeader (53) (click2open)   #22
Гост
Гост

Default Не бой се от...

Господине, схемата ви е фрагментарна, недомислена и погрешна в по-голямата си част. Жена ми мисли така - с хрумвания и спира, т.е. късо. Не сте наясно с елементарни неща /напр. какво недеестпособността - при деца и възрастни/
Не бой се от нечело, най се пази от чело-недочело - това сте вие. Дори в тази народна сентенция се вижда, че "простият" народ, който така самонадеяно презирате е по-умен от вас.
  Отговор с цитат
Старо 28.09.08, 00:28    6229    Re: Гост (6227) (click2open)   #23
GlobalLeader

Вижда се друго. За кого гласува народът и за кого аз? Кой е наистина простият?
Тук не говорим за недееспособност - юридически термин, а за съвсем различно нещо. Това, което вие сте чел, явно е недостатъчно. По-лошо от чело-недочелото е това, което си мисли, че е прочело всичко, пък то, най-важното, даже не е написано.
Старо 18.10.08, 17:20    6494    Re: GlobalLeader (6229) (click2open)   #24
Хопаланга

Регистриран: 18.10.08
Постове: 36
Изчетох темата дотук - съгласен съм с госта! Д/ОИП си е направо глупост - престанете да я рекламитрате, защото така се излагате и никой няма да ви вземе насериозно. Добре е да си изясните и значението на думата демокрация. Личи си, че сте млади и сте продукт на "прехода"(мааму) - това не го казвам с цел да ви обидя, а да ви подскажа, че поколението на прехода има големи пропуски и затова има много да наваксва! Вместо да налитате веднага на спор и геройски отстоявате чути от някого клишета, замислете се над думите на другия - все ще има какво да научите. И не възненавиждайте възрастните хора - техният единствен грях е това, че имат натрупан опит и помнят!...
Хопаланга е офлайн   Отговор с цитат
Старо 18.10.08, 20:40    6500    Re: Хопаланга (6494) (click2open)   #25
GlobalLeader

Да оставим на всеки четящ да прецени излагаме ли се или не. Ние не ненавиждаме възрастните хора - просто виждаме какви са делата и решенията им и как гласуват.
Отговор

Инструменти по темата
Режим на показване

Правила за публикуване
You may post new threads
You may post replies